e-Defter Saklama Modülü (Bulut) Kullanımı

İşlevi:

Bu modülle e-Defter uygulamasının oluşturduğu resmi e-Defter ve berat dosyalarının, tanımı yapılacak bulut hesabı üzerineotomatik olarak yüklenmesi / buluttan indirilmesi ve bulut bazında gerekliyse otomatik olarak (e-Defter Tanımları’ndaki arşivhiyerarşisi dahilinde) arşiv klasörleri oluşturması sağlanmıştır.

Tanımlar:

Yedekleme Servis Sağlayıcı Seçimi

Yedekleme Servis Sağlayıcı olarak bulut hizmeti veren bir sağlayıcı seçilir. (Örneğimizde Google Drive seçeceğiz.)


Link Güneş E-Defter Saklama Modulu

Güneş e-Defter Uygulamasında Programa izin verdirme (GoogleDrive vb. için);

Bu seçimi yapar yapmaz e-Defter uygulaması bloke olarak yeni bir web sayfası açılacak ve GoogleDrive hesabınızla giriş yapmanız istenecektir. (Bundan sonra bulut depolamaları bu hesap üzerine yapılacaktır.) Hesap değiştirmek isterseniz bilgisayarınızın mevcut kullanıcınıza ait Documents(Dökümanlar) klasöründe .credentials klasörünü silmelisiniz. Burada login olduktan sonra aşağıdaki gibi ekran çıkacak. (Burada verilecek yanıt, uygulama tarafından beklenmektedir. Sayfayı manuel kapatırsanız uygulama bunu algılamayacaktır.) İzin sonrası açılan web sayfalarını kapatabiliriz. İzin verdirip devam ederiz. (İzin verilmezse programda bulut kullanımı sağlanamaz.) NOT: GoogleDrive’a ait dezavantajlardan biri de GoogleDrive’ın client bazlı yedekleme yapıyor oluşudur. Aynı VKN ile başka bilgisayarda aynı bulut hesabına dosya yüklenmesi için bu yeni bilgisayar üzerinde 2. aşamanın aynı GoogleDrive hesabı ile tekrar edilmesi gerekmektedir.

Link Güneş E-Defter Saklama Modulu

Kalan Kullanım Bilgisi;

Tanımlar > Yedekleme ekranını yeniden açtığınız zaman, Yedekleme Servis Sağlayıcı bilgileri doğrulanmışsa aşağıdaki gibi kalan kullanım miktarı görüntülenecektir.

Link Güneş E-Defter Saklama Modulu

Program içinde bulut hesabını kullanmaktan vazgeçme;

Kullanımı:

Arşiv Aşamasında Buluta Yükleme

Bulut tanımları doğru yapıldıysa ve e-Defter Saklama Modülü lisansı bulunuyorsa tüm yevmiye/kebir defterleri, beratlar ve GİB beratları otomatik olarak tanımlı bulut hesabına yüklenecektir. (Sadece ZIP uzantılı olarak.) Elektronik Defterler ekranında eski defterleri (Buluta yüklenmemiş ve arşivlenmiş olması şartıyla) buluta yükleme Elektronik Defterler (e-Defter Durum) ekranı açılır.

Link Güneş E-Defter Saklama Modulu

Resimdeki gibi defterleri buluta yükle ikonu aktif gelir. Bu seçenekle Yedekleme Servis Sağlayıcı tanımları doğru yapıldıysa ve e-Defter Saklama Modülü lisansı bulunuyorsa tüm yevmiye/kebir defterleri, beratlar ve GİB beratları olarak tanımlı bulut hesabına aşağıdaki gibi yüklenecektir. Gönderim işlemi tüm defterler için başarılı olursa buluta gönder butonu görünmeyecektir.

NOT: Bulutta aynı isimli dosya mevcutsa bu dosya silinip üzerine yazılacaktır.

Link Güneş E-Defter Saklama Modulu

Buluttaki defterleri indirme (Elektronik Defterler sayfasında Arşivlendi olan ve buluta daha önce yüklenen olması şartıyla) Buluta gönderilen e-defter dökümanı için Buluttan İndir butonu aktifleşecektir. Buluttan indirmeye basıldığında bulut tanımları doğru yapıldıysa ve e-Defter Saklama Modülü lisansı bulunuyorsa tüm yevmiye/kebir defterleri, beratlar ve GİB beratları otomatik olarak tanımlı bulut hesabına yüklenecektir.

NOT: İndirme şartı için depolama dizininde dökümanın bulunmaması şartı da aranır.

Link Güneş E-Defter Saklama Modulu

Kopyalanamaz © 2018 Tüm Hakları Saklıdır | Tasarım   2000 BİLGİSAYAR

--%>